Антоніо Чіттеріо: 35 років довершеності з Arclinea

/ Інтерв'ю /

У переддень 35-річного ювілею співпраці Arclinea з Антоніо Чіттеріо пропонуємо ознайомитися з поглядами легендарного архітектора і дизайнера на творчу діяльність, дізнатися його концепцію розвитку бренду й розуміння кухонного простору в цілому.

Arclinea — італійська компанія, лідер у секторі виробництва елітних кухонь. Кухні марки поєднують у собі технологічність і естетику, при цьому суміщують найсвіжіші інновації, ергономічність, мультифункціональність і екологічність. Історія Arclinea — шлях слідування цінностям, що забезпечують досягнення першості.

Компанія Arclinea була заснована в 1925 р. в Кальдоньо, Віченца, як спеціалізована майстерня по дереву

Компанію було засновано в 1925 р., коли Сильвіо Фортуна-старший відновив столярну діяльність свого діда, розпочату століттям раніше. У 1960-х Arclinea розпочинає виробництво серії меблів для кухні і представляє Claudia — першу кухню, що має вбудовану електропобутову техніку.

На початку 80-х компанія починає співпрацювати з позаштатними дизайнерами, укріплюючи на кінець 90-х співпрацю з Антоніо Чіттеріо, який стає її головним дизайнером. У підсумку завдяки абсолютній обізнаності в матеріалах, процесах, технологіях, підході «тотальної якості» і вибору на користь виробництва всіх елементів виключно в Італії без залучення сторонніх ресурсів народжуються інноваційні вироби та втілюється по-справжньому особливий, унікальний спосіб представляти, проєктувати і створювати кухні.

Система Convivium зі столом Era Peninsula, задня панель із полицями Mensoluce та Mensolinea із чорного анодованого алюмінію

PRAGMATIKA.MEDIA: Чи не могли б ви підбити певні попередні підсумки своєї діяльності після 35 років співпраці з Arclinea? Інакше кажучи, які тенденції відслідковуєте у своїй дослідницькій і дизайнерській роботі з просторами й продуктами для кухні?

Антоніо Чіттеріо: Якби мені довелося описувати свою дизайнерську діяльність в Arclinea одним словом, я б обрав «контекст». Першопочатково мої дослідження не були спрямовані лише на проєктування деталей — навпаки, я зосереджувався на пошуку концептуальної ідеї кухні й того, як вона, навіть складаючись із різних елементів, співвідноситься з контекстом, стаючи своєрідним послом різних епох і стилів. Один із найзахоплюючих аспектів проєктування кухонь саме такий: вони демонструють соціальні зміни — відображені чи в певному сенсі очікувані дизайнерами й архітекторами.

Антоніо Чіттеріо. Фото: Stefano Ferrante

У 1970-х кухня вважалася особистим простором, який прийнято приховувати від сторонніх. Нині ж це те, чим можна похвалитися перед друзями. І кухня стає єдиним цілим із простором, присвяченим соціалізації, що колись була можлива лише у вітальні. Я б сказав, що всебічне вивчення амбівалентності кухні, яка водночас є і робочим місцем, і частиною житлового простору, завжди було ключовим елементом мого підходу до роботи з Arclinea.

P.M.: Безумовно, можуть змінюватися тенденції та звички, але ж кухні Arclinea, які ви спроєктували багато років тому, виробляються досі. Що робить ці продукти такими стійкими на такому складному ринку?

А. Ч.: Ми почали працювати з брендом дуже давно. Перший продукт був випущений у 1988 р., і вже тоді ми заклали основу нашої стратегії промислового виробництва, створивши «наскрізні» компоненти, а саме стандартизовані елементи, які можна було комбінувати для задоволення різноманітних потреб і, як наслідок, створювати кухні за індивідуальним замовленням. От чому наш перший продукт під назвою Italia виробляється й досі. І сьогодні його професійна концепція демонструє відхід від класичної технології «кухонних меблів» завдяки використанню таких матеріалів, як сталь та ін.

Кухня Beta із системою прихованих дверей New Pocket System, оздоблення — Fenix NTM, стільниця й фартух — білий матовий каррарський мармур

Кухня Beta із системою прихованих дверей New Pocket System, оздоблення — Fenix NTM, стільниця й фартух — білий матовий каррарський мармур

P.M.: Яким чином досвід архітектора привів вас до проєктування приміщень для готування і прийому їжі? Це те, звідки ви черпали натхнення, створюючи різноманітні концепції?

А. Ч.: Я мушу сказати про типологію. У своїй архітектурній практиці я стикався з різними задачами: від проєктування будинків для друзів і клієнтів до проєктів готелів і останнім часом навіть цілих житлових веж. Увесь цей досвід допоміг мені краще зрозуміти, де сьогодні «стоять» кухні — для мене, для публіки, як вони мають працювати і що собою являють. Якщо замислитися, кухня насправді — це відображення нашого способу життя, його еволюції. І в міру зниження ролі вітальні в житловому просторі я в 2002 р. задумав для кухні Cоnvivium великий стіл, інтегрований в острів, котрий слугував би місцем для зібрань і спілкування людей навіть під час готування їжі.

«Якщо замислитися, кухня насправді — це відображення нашого способу життя, його еволюції»

Кухня Italia з двома функціональними островами, на одній — витяжка Convivium зі скляним бортом, а на другій — Double Shelf Hood. Оздоблення та робочі поверхні — нержавіюча сталь

Кухня Italia з двома функціональними островами, на одній — витяжка Convivium зі скляним бортом, а на другій — Double Shelf Hood. Оздоблення та робочі поверхні — нержавіюча сталь

Кухня Italia зі складною системою Modus в оздобленні з американського горіха

Кухня Italia зі складною системою Modus в оздобленні з американського горіха

P.M.: Функціональність, стиль, естетика: за ідеальною шкалою цінностей як би ви розмістили ці компоненти в проєкті Arclinea і у власному дизайнерському підході в цілому?

А. Ч.: Я б радше говорив не про функціональність, а про складність. Під час проєктування кухонь важливо починати не з візуального складника, а зосередитися на складному виробничому процесі, який відбувається в кухонному просторі. Естетика тут іде паралельно з функцією та є не менш важливою, проте також нерозривно пов’язана зі складністю. Вибір матеріалів, наприклад, не можна зводити до простих деталей, бо це водночас і відповідь на потреби людини.

Таким чином, коли у 2008 р. ми проєктували Lapis — моноліт зі сталі чи каменю, — то багато працювали над формою великої стільниці й над деталями, але наш підхід базувався на складності цього простору. Тобто ми відштовхувалися від опції прийому гостей з одного боку та концентрації всього функціонального обладнання з іншого. Крім того, за допомогою Lignum et Lapis ми продовжили розвиток концепції Closet, замкненого простору, що містить спеціальні функції. Він був задуманий у 2002 р. в рамках проєкту Convivium.

Скульптурний острів Lignum et Lapis у білому каррарському мармурі

«Я зосереджувався на пошуку концептуальної ідеї кухні й того, як вона співвідноситься з контекстом»

Скульптурний острів Lignum et Lapis у білому каррарському мармурі та система прихованих дверей New Pocket System

P.M.: Чи можуть ці продукти містити також ідею естетичної кухні? Або ж для кожного нового проєкту важливішою є просторова концепція?

А. Ч.: Я вважаю, що найбільш цікавим аспектом роботи з Arclinea є створення не так моделей, як суміжних елементів. Кожен розроблений елемент можна перенести на різні моделі. Такі елементи можуть розвиватись, але в будь-якому разі лишаються частинами відкритої системи, що ніколи не відмовляється від своєї матриці.

Використовуючи аналогію, взяту з інформатики, ці елементи можна оновлювати, як і програмне забезпечення, проте в будь-якому разі вони продовжують працювати в тій самій системі, оновлюючись із часом. Наприклад, у нещодавно розробленій кухні Principia з її концепцією цілої палітри більш відкритих і більш закритих об’ємів ми намагалися оптимально інтегрувати всі аспекти, які роблять кухню справжнім житловим простором. Дотримуючись ідеї компонентів, що є частинами системи, ми зараз працюємо над новими продуктами, пов’язаними з новими концепціями.

P.M.: Такі кухні вирізняються формальною, екологічною й технічною якістю. Наскільки важливе поєднання цих компонентів, деталей, матеріалів для досягнення найкращого результату?

А. Ч.: Я вважаю, що з усіма продуктами Arclinea нам вдалося найліпшим чином об’єднати всі компоненти. Так само, як колись ми виявили, що нержавіюча сталь є найкращою технологією для виробництва кухні Italia, зовсім нещодавно стали використовувати такі технології, як PVD (Physical Vapor Deposition), що закріплює колір на сталі за рахунок випаровування молекул титану. Вона робить сталь іще більш стійкою й надає їй особливого кольору. Таким чином, кухня Italia, що вже стала класикою, і більш пізній продукт Artusi адаптувалися до нових витончених ринкових смаків або, точніше, створили ці нові смаки.

Кухня Principia в оздобленні Fossil oak із використанням інноваційного PVD-покриття. Стільниця — полірований граніт Nero Assoluto

Кухня Principia в оздобленні Fossil oak із використанням інноваційного PVD-покриття. Стільниця — полірований граніт Nero Assoluto

P.M.: Розкажіть про свої поточні проєкти. Хотілося б мати уявлення про те, що чекає на нас попереду.

А. Ч.: Така тривала співпраця з брендом для мене була чимось на кшталт процесу створення книги. Ми змінили одні «слова», виправили інші та врешті-решт змогли розповісти історію способу життя. Стосовно ж майбутнього, я можу припустити, що ми будемо працювати над розвитком концепції, яку я вже застосовував до кількох житлових будівель, особливо на Далекому Сході. Дві основні зони — «волога кухня» і шоу-кухня — трактуються по-різному, проте інтегровані до єдиної системи, щоб передбачити потреби клієнтів, які, на нашу думку, вже формуються.

«Тривала співпраця з брендом для мене була чимось на кшталт процесу створення книги»

P.M.: Ви чимало збудували як архітектор. Проте ви також є плідним промисловим дизайнером. На вашу думку, як розвиватиметься дизайн і яке місце він має посісти відносно архітектурної галузі, наприклад, у випадку з Arclinea?

А. Ч.: Я думаю, що шанс на розумне виживання дизайну та підприємств, які його використовують, полягає саме в тому, щоб лишатися відданим самій ідеї промислового дизайну. Сьогодні глобальний ринок вимагає таких високих рівнів точності та універсальності продукції, що досягти їх можна, лише використовуючи потенціал Індустрії 4.0. Це означає інтелектуальну автоматизацію, що дозволить виготовляти елементи майже ручної якості — повністю «індивідуальні» чи принаймні bespoke.

Arclinea вже далеко попереду в цій сфері і здатна демонструвати чудові результати також на контрактному ринку, що є ключем до майбутнього будь-якої компанії. Можливість упоратися з великими серіями є незамінною для життєздатності компаній, зокрема таких, як Arclinea з її величезним і солідним досвідом.

 

Гюзель Насалік

СЕО Giorgetti Ukraine, Arclinea Ukraine, Clive Christian Ukraine

Гюзель Насалік, СЕО Giorgetti Ukraine, Arclinea Ukraine, Clive Christian Ukraine

Кілька років тому в пошуках нових партнерів ми звернули увагу на італійський меблевий ринок і були приємно здивовані, знайшовши Arclinea, чудовий кухонний бренд, не представлений в Україні.

Це була любов із першого погляду, оскільки естетика бренду і якість продукту вигідно вирізняли Arclinea з-поміж інших італійських виробників. Вражаюча більш ніж сторічна історія родинного бізнесу слугувала зайвим доказом унікальності марки. Чи багато ми знаємо таких довгожителів серед меблевих компаній? Крім того, з 2016 р. Arclinea входить до B&B Group, і відомо, що небагатьом вдається бути удостоєними такої честі. І, звісно, не могло не вразити ім’я головного дизайнера бренду, відоме всьому світові, — Антоніо Чіттеріо.

Перші перемовини з представником компанії та членом сім’ї Фортуна, що є родоначальницею Arclinea, увінчалися успіхом, і сьогодні компанія GEN Home є ексклюзивним дилером марки на території України.

Кухня Convivium в оздобленні з тику та з робочою поверхнею з полірованого мармуру Porto. Дверцята системи Convivium Elegant в оздобленні black Fenix NTM

Неперевершений дизайн і якість продукції, екологічно чиста, перероблювана сировина, що застосовується у виробництві, варіативність ціни, інноваційні технології привертають дедалі більшу увагу та завойовують величезну кількість прихильників в Україні та в усьому світі.

У нашому шоурумі, розташованому за адресою: м. Київ, вул. Гоголівська, 4, бажаючі можуть ознайомитися з найтоповішими комплектаціями кухонь, повною колекцією ексклюзивних фішок фабрики, зразками покриттів і фінішних оздоблень і на власні очі переконатися в красі та якості продукту. А наша чудово навчена команда проконсультує та створить проєкт омріяної кухні за вашим запитом. І завжди з незмінною гостинністю за найвищого рівня сервісу.