У Львові існує самобутня меблева фабрика Varenycia Manufacture, яка заснована у 2010 р. Андрієм Вареницею, столяром-різьбярем і дизайнером меблів за фахом. Спеціалізується вона на комплексних індивідуальних замовленнях — виготовленні меблів під конкретний проєкт. На виробництві у 850 кв. м працює 25 першокласних фахівців. Компанія постійно розширюється та будує нові цехи. В травні повністю перебудували офіс-шоурум, двері якого для архітекторів-дизайнерів та їхніх клієнтів завжди відчинені. Це справжня мануфактура у класичному значенні, тому що тут використовують переважно ручну працю у поєднанні з кращим сучасним роботизованим обладнанням та передовими технологіями. Окрім корпусних меблів тут також виготовляють різні столярні вироби, в тому числі двері, панелі, декоративні панно, балки, а також сходи. А менш ніж рік тому компанія запустила серійне виробництво. Першою «ластівкою» стала серія обідніх столів і стільців DUB під окремим брендом Varenycia. До речі, хоча фабрика працює здебільшого у сучасному напрямі, її майстрів залучають до реставрації об’єктів вітчизняної архітектурної спадщини.
Нам стало цікаво, як сьогодні в Україні можна створити не просто конкурентоспроможне меблеве виробництво повного циклу з власним конструкторським бюро, а ще і мати низку реалізованих замовлень у найкращих містах Європи — від Відня і Граца до Мадрида, Кракова і Стамбула. Та навіть встигнути відкрити відділення своєї компанії у Польщі. Нашу цікавість повністю задовольнив власник підприємства Андрій Варениця.
PRAGMATIKA.MEDIA: Ви завжди хотіли створювати саме меблі чи колись були інші мрії? До речі, де ви здобули освіту?
Андрій Варениця: Все почалося з дитинства, коли батьки намагалися заганяти нас в дім читати або малювати. З книжками у мене не дуже складалося, тому вибір був очевидним. Я дивився у вікно та малював те, що бачив: звичайні дерева, будинки, паркани. І що цікаво, завжди крізь вікна в тих будинках я промальовував шафи, столи, крісла, тобто різні елементи меблів. Мабуть, саме це надихнуло мене після закінчення школи піти в художнє професійно-технічне училище, де я здобув професію столяра-різьбяра, а після — отримати диплом дизайнера меблів у Національному лісотехнічному університеті України у Львові.
Під час навчання ми часто відвідували місцеві галузеві виставки, їздили на вітчизняні фабрики, де вивчали різноманітні конструктивні елементи меблів, наприклад, на Яворівський меблевий комбінат, Стрийську меблеву фабрику, а також на Івано-Франківський меблевий комбінат, який свого часу виготовляв дуже багато продукції фактично на весь Союз та поза його межі. До речі, саме на цьому комбінаті ми проходили практику, проводили багато часу, навчаючись того, що стосувалося технічних аспектів професії. Вже пізніше, коли ми створили власне виробництво Varenycia Manufacture, почали їздити за кордон, зокрема до Італії: на виставки у Мілані та великі виробничі фабрики, як-от Minotti, Arca та інші. Кожна з таких поїздок дуже надихала, і я весь час питав себе: чому не можна зробити таке саме, або навіть краще, у нас? Італійці настільки патріотично ставляться до свого продукту, до своєї країни, що за годину спілкування з ними ця бурхлива енергія настільки позитивно заряджає, що тобі відразу кортить бігти додому і щось подібне робити й у нас, бо інакше просто неможливо. Тобто від тих емоцій ти відчуваєш, що сидіти склавши руки не маєш права.

P.M.: Розкажіть, як народився бренд Varenycia. Скільки часу він вже існує?
А. В.: У період навчання в мене була можливість паралельно працювати за фахом у вільний час на деяких підприємствах, здобуваючи необхідний досвід. Тоді я і зрозумів, що мені подобається створювати щось своїми руками, вносити різні корективи у проєкти, які надходили до нас вже готовими: робити їх кращими, конструктивнішими, більш досконалими. Коли вирішив відкрити власну справу, то працював спочатку в гаражі, потім з’явився перший найманий працівник. Було важко, бо це той період, коли ти ще не знаєш, чи потрібен тобі помічник, а чи краще самому все зробити. Пізніше додалися ще співробітники, потім ми змінили приміщення на велике, почали закуповувати обладнання, вдосконалюватися у власне продукті. Починали з ламінованої ДСП, а вже коли переїхали на більшу площу, то стали використовувати шпоновану ДСП, підкорили технології фарбування, лакування та інші.
Так, 11 років тому з’явилася мануфактура меблів та столярних виробів Varenycia Manufacture, де ми виконуємо індивідуальні комплексні замовлення. А торік вирішили випустити власну серію предметів інтер’єру під брендом Varenycia. Тому в меблевій індустрії ми давно, а у серійному виробництві менш як рік. Створюємо меблі у Львові, а монтуємо в Україні, Австрії, Іспанії, Польщі, Туреччині, Франції та Німеччині. Навіть відкрили дочірню компанію у Варшаві. Великий відсоток процесу виробництва становить ручна праця, яку ми поєднуємо з використанням роботизованих верстатів та інноваційних технологій, а площа наших потужностей становить на сьогодні 850 кв. м.
«Можливо, не всі зрозуміють, але скажу наступне: період кризи, який ми зараз переживаємо, – нам на руку»
P.M.: Вам не здається, що ми значно поступаємося у цій справі західним виробникам? Тим же італійцям, у яких величезний досвід.
А. В.: Звичайно, у Італії мистецтво створення меблів формувалося сторіччями і навіть стало національною галуззю, відомою на весь світ, а секрети ремесла передаються від прадідів. Але і в нашій країні ця справа давно існує. Велика проблема полягає у тому, що у період розпаду Радянського Союзу багато людей, які мали талант, не знали, куди подітися та як вижити, тому вирішили поїхати за кордон, попрацювати «на пана». Для них це виявилося набагато легшим, ніж популяризувати те, що вмієш, і те, що маєш. Тому, звісно, попит на послуги вітчизняних майстрів на деякий час впав, але зараз є багато людей, навіть моїх знайомих, які непогано працюють у цій сфері. Вони, відповідно, постійно вдосконалюються у своїй справі: якщо починали з класичних моделей, то зараз модернізують продукцію.
Можливо, не всі зрозуміють, але скажу наступне: період кризи, який ми зараз переживаємо, — нам на руку. Наприклад, те, що стало складно щось завезти з-за кордону, спонукає замовників більше довіряти українським виробникам. Хто не стидається того, що виробляє, і вміє це правильно продати, зараз, як то кажуть, «на коні». Найбільший мінус дуже багатьох наших виробників в тому, що вони деякою мірою соромляться того, що роблять, бо думають, що за кордоном це виходить краще, тому не дуже вірять у свою справу, в те, що вони на це спроможні. Але я неодноразово бував на великих фабриках в інших країнах. Речі, що там виготовляють, можуть бути суттєво дорожчими за наші, але якість, підхід, процеси — такі самі. Просто у них є віра у свій продукт і набагато більше патріотизму.
P.M.: Пам’ятаєте перший предмет меблів, що справив на вас враження? Що саме це було? Як він виглядав?
А. В.: О, так! Цей момент в моїй пам’яті лишиться назавжди. Це було святкування дня народження друга дитинства, і виявилося, що за столом не вистачало стільців. Тоді я вперше побачив терасний розкладний стілець, який товариш дістав з комори та розклав простим рухом однією рукою. Я був максимально вражений!
P.M.: Антоніо Чіттеріо, Карло Моліно, Міс ван дер Рое, Рей та Чарльз Імзи, Жан-Марі Массо — хто з видатних (чи не дуже відомих) дизайнерів є для вас певним авторитетом? Чиї погляди на творчий підхід, професію ви поділяєте?
А. В.: Мені дуже подобається те, що робили Людвіг Міс ван дер Рое, Міхаель Тонет, Чарльз і Рей Імзи, Ле Корбюзьє… У кожного є чого повчитися. Наприклад, Міс взагалі не мав професії архітектора, він — фахівець-самоук. Це людина, яка створила продукти, що досі є актуальними. Такі речі дуже надихають. Особливо те, що їх досі можна побачити у різних інтер’єрах, і вони навіть передаються від одного покоління сім’ї власників наступному. Інший приклад — німецька фабрика Thonet, спадкоємиця винахідника віденських меблів Міхаеля Тонета. Якщо відвідати відомі виставки, скажімо, у Мілані чи в Кельні, можна переконатися, що це найкрутіші меблі. Вони дуже вірять в те, що роблять, поважають себе як фахівців. Коли ти бачиш, що люди зберігають твій продукт роками, ще й залишають його нащадкам, то більшого натхнення і не потрібно. А чим ми гірші? Візьмемо український ринок: я завжди всім говорю: наша Україна — поле неоране. Чого не торкнися, що не почни робити — можна все! Тому що ми чистий листок. В нас ще дотепер немає такої історії, яку мають сусіди. Я хочу сказати: якщо наш український продукт має трошки смаку і гарної пропорції — буде користуватися попитом і створюватиме добрий імідж країні.
P.M.: Опишіть творчий процес створення предметів бренда. Звідки з’являється натхнення, образи? Що саме вам потрібно для творчості, креативного настрою? Як саме ведеться розробка окремої моделі?
А. В.: Ми у Varenycia Manufacture за 11 років створили незліченну кількість предметів інтер’єру. Зізнаюся, що бували й замовлення реплік меблів відомих брендів. Саме ці проєкти мене навчили «бачити» у творчому сенсі. А поєднання освіти столяра та дизайнера меблів, помножене на непереборне бажання створювати український продукт, не лишило шансів бути осторонь креативного руху. Ідеї — постійно у повітрі, а я щодня намагаюся «зловити» їх олівцем. Далі ми, звісно, аналізуємо ринок, шукаємо форму, рахуємо цифри та виготовляємо прототипи, тестуємо все це у нашому фірмовому салоні та запускаємо у виробництво. Мені дуже пощастило з командою.
P.M.: Серія DUB вашого бренда Varenycia вироблена з масиву дуба. Ви працюєте тільки з деревом? Як проходить відбір сировини? Звідки її постачають? Хто займається обробкою? Які ще етапи включає виробництво меблів бренда? Скільки осіб ще задіяно у процесі?
А. В.: Серія DUB виготовлена винятково з натуральних матеріалів. Ми маємо велику мережу постачальників української деревини з різних регіонів, наприклад, із Закарпаття, Вінниці, Житомира та інших місцевостей. Відбувається це таким чином: коли нам потрібний певний об’єм якоїсь сировини, ми питаємо в наших постачальників, в кого вона є у наявності у той чи інший період, і замовляємо. Обробкою займаємося самі, що дає можливість тримати планку на всіх етапах виробництва, а це шпонування, шліфування, лакування та столярний цех. Всього над продуктами Varenycia працює 8 майстрів.
«Ідеї – постійно у повітрі, а я щодня намагаюся «зловити» їх олівцем»

Велику частину виробництва меблів та виготовлення столярних елементів Varenycia Manufacture становить ручна праця
P.M.: Як з’явилася серія DUB? Що стало поштовхом для її народження? На ваш погляд, для кого вона створена?
А. В.: DUB — це сім’я предметів з унікальним силуетом, виготовлених із масиву дуба, яка включає круглий стіл, обідній стіл та стілець. З’явилася вона випадково — під час роботи над іншим нашим продуктом, серійною модульною кухнею Prosta, що збирається як конструктор та виготовляється за три дні. Коли ми її створили і спробували правильно представити у шоурумі, зрозуміли, що цій кухні чогось бракує. Вона у нас сучасна, мінімалістична, тож ми шукали предмет, наприклад, обідній стіл, який би ідеально личив їй. Почали з готових моделей українських виробників. Переглянули безліч, але вони не підходили нам або за дизайном, або за якістю. Стали шукати у іноземних, переважно австрійських, німецьких. Знайшли відповідні, але фінансово то було невигідно. Тоді сіли, накидали ескізи — не гірші! Так народилася ідея створити свої столи, які тепер класно підкреслюють нашу кухню.
У нас є команда конструкторів, які розробляють рішення комплексних об’єктів. Тож коли в мене народжується ідея цікавого серійного продукту, я її фіксую, потім ми збираємо маленький колегіум, сідаємо всі разом, і хтось щось підказує, хтось починає креслити деталі вузлів, а хтось — робити розрахунки. Потім у цеху створюємо прототип, дискутуємо, і коли нас все задовольняє — ставимо на потік. Так і почалася робота над серією DUB, яка згодом переросла в окремий напрям, бренд. Вона припаде до душі й раціоналістам, які перш за все цінують функцію, і людям, які завжди керуються інтуїцією.
P.M.: Місію свого бренда ви бачите у тому, щоб зробити сучасний спосіб життя доступнішим через переосмислення створення меблів? На вашу думку, у чому це має виражатися?
А. В.: Ми фанати простоти. Розуміємося не тільки на функціональності та дизайні предметів інтер’єру, а й на всіх процесах втілення ідеї у реальність, від ескізу до кінцевого продукту. Ланка між дизайнером та виробником у нас просто відсутня. Це дає нам унікальну можливість відчувати всі нюанси на кінчиках пальців і зберегти простоту, яку закладаємо у свою серію, щоб потім вона стала частинкою життя нашого покупця.
Varenycia Manufacture — гарний приклад знаної тези: «Менше слів — більше діла». Щоденною працею тут власноруч, у прямому сенсі, виробляють продукт, спроможний гідно представити нашу країну на європейському ринку, на кращих галузевих виставках світу, та ще і такий, що виконує надзавдання — формування автентичного бренду made in Ukraine. Скажемо без зайвого пафосу, що наявність такого виробництва саме в Україні стало для нас приємним відкриттям і гордістю.