Алвар Аалто: декілька цікавих фактів

У п'ятницю, 3 лютого, виповнюється 125 років із дня народження «батька модернізму» в Північній Європі, архітектора і дизайнера Алвара Аалто (18981976).

PRAGMATIKA.MEDIA вирішила зібрати декілька цікавих фактів із життя і творчості фінського майстра.

 

Війна

У 1916 році Алвар Аалто вступив до Гельсінського технологічного університету, щоб вивчати архітектуру. Однак перш ніж він зміг отримати вищу освіту, у Фінляндії розгорілася громадянська війна. Аалто пішов воювати за «білих» і брав участь у вирішальній битві в Тампере. Після закінчення війни він повернувся на студентську лаву і в 1921 році закінчив інститут. Влітку 1922 року він був офіційно призваний до армії, звідки демобілізувався в чині молодшого лейтенанта.

 

Гезамткунстверк

Стиль Алвара Аалто із часом трансформувався від нордичного класицизму до модернізму. При цьому велике значення у творчості архітектора мала ідея «гезамткунстверку», тобто універсального витвору мистецтва. Робота над проєктом містила дизайн не лише самої будівлі, а і її наповнення: внутрішні простори, декор. Особливо яскраво це виявилося в санаторії Пайміо (1929–1933), для якого Алвар і його дружина Айно створили інтер’єри та меблі.

Санаторій Пайміо (1929–1933)

Дружини-архітекторки

Алвар Аалто був двічі одружений — і обидва рази на своїх колегах. Першою його дружиною була Айно Марсіо, з якою він познайомився в 1924 році, коли вона прийшла працювати до його студії. Подружжя спільно працювало над багатьма проєктами у сфері дизайну й архітектури. У 1949 році Айно померла від раку. Через три роки Алвар одружився вдруге — з архітекторкою Ельзою Мякініємі, яка працювала асистенткою в його офісі.

Айно і Алвар Аалто

 

 

Ельза Мякініємі (Аалто)

Ваза Savoy

Ще однією сферою діяльності Аалто був предметний дизайн. У 1935 році він заснував свою меблеву компанію Artek. У 1936 році Алвар і Айно створили для конкурсу вазу Savoy, яка має асиметричну хвилясту форму. Ваза Аалто вважається одним із найупізнаваніших предметів скандинавського дизайну та знаходиться в серійному виробництві з 1937 року. Сьогодні її випускає компанія Iittala.

Ваза Savoy

Цегла

Одним з улюблених матеріалів Алвара Аалто була цегла. Певний період у творчості архітектора навіть назвали «червоним» через те, що він надавав перевагу цеглі, дереву, міді. Серед найбільш яскравих цегляних будівель Аалто можна відзначити кампус університету MIT у Массачусетсі (1948) і Університет Алвара Аалто в Еспоо (1974). У будівництві експериментального дому в Мууратсало (1952), літньої резиденції сім’ї Аалто, було використано понад 50 видів цегли різної форми та розмірів.

Кампус MIT у Массачусетсі (1948)

Університет Алвара Аалто в Еспоо (1974)

Експериментальний дім у Мууратсало (1952)

Шкідливі звички

«Архітектурне мистецтво не може створюватися в офісному середовищі», — сказав одного разу Алвар Аалто. І, судячи з усього, щоб створити потрібну творчу атмосферу на робочому місці, архітектор, як кажуть, часто прикладався до пляшки. Утім, це захоплення не заходило надто далеко.

 

Гроші, медаль і вино

Після смерті Алвара Аалто його ім’я було вшановане різними способами в його рідній країні та за її межами. Так, обличчя архітектора прикрашало фінську купюру в 50 марок з 1986 по 2002 рік, доки країна не перейшла на євро.

Купюра з обличчям Алвара Аалто

У 1976 році, в рік його смерті, на його честь випустили поштову марку.

Поштова марка

Медаль Алвара Аалто

До сторіччя з дня народження архітектора стали виробляти біле та червоне вино Aalto. Крім того, його ім’я носить університет, який він закінчував, декілька вулиць у фінських містах, а також архітектурна нагорода — Медаль Алвара Аалто (до слова, дизайн для неї Аалто створив сам).